״יוצאים מן הכלל״ / ריד הייסטינגס וארין מאייר

מחבר: ריד הייסטינגס וארין מאייר

תאריך פרסום: 2020

ז'אנר: תרבות כלכלית

תקציר הספר ״יוצאים מן הכלל״:

"יוצאים מן הכלל״: נטפליקס ותרבות ההמצאה מחדש" מאת ריד הייסטינגס וארין מאייר הוא ספר המספק תובנות על התרבות הארגונית הייחודית והחדשנית בנטפליקס.

"יוצאים מן הכלל: נטפליקס ותרבות ההמצאה מחדש" הוא מאמץ משותף של ריד הייסטינגס, מייסד שותף ומנכ"ל שותף של נטפליקס, וארין מאייר, מומחית לתרבות ארגונית. פורסם ב-8 בספטמבר 2020, הספר נופל לז'אנר ספרות עסקים ומנהיגות. הוא משמש כמדריך פנימי לתרבות הארגונית הלא שגרתית בנטפליקס וחוקר את העקרונות שתרמו להצלחת החברה.

התפאורה של הספר, המתרחשת בעולם המהיר והמתפתח של טכנולוגיה ובידור, היא בעיקר בסביבה הדינמית ודוחפת הגבולות של נטפליקס עצמה. הנרטיב עוסק פחות בסיפור או דמויות מסורתיות ויותר בתרבות, בשיטות ובפילוסופיות שמעצבות את מקום העבודה של נטפליקס.

הדמויות הראשיות בספר זה אינן אינדיבידואלים אלא העקרונות והפרקטיקות המרכיבות את התרבות הייחודית בנטפליקס. ריד הייסטינגס, המחבר והמנכ"ל המשותף, הוא דמות מרכזית, המספקת תובנות לגבי ההתפתחות וההתפתחות של התרבות של נטפליקס. ארין מאייר, כמחברת המשותפת, תורמת מהמומחיות שלה בתקשורת בין-תרבותית כדי לנתח ולהסביר את ההיבטים התרבותיים הנדונים בספר.

עלילה

העלילה, במובן לא מסורתי, סובבת סביב חקר התרבות הארגונית של נטפליקס. הנרטיב מתעמק בפרקטיקות, בפילוסופיות ובעקרונות של החברה, תוך שימת דגש על החשיבות של חופש ואחריות, כנות רדיקלית וחדשנות. המחברים חולקים אנקדוטות, דוגמאות וחוויות מהחיים האמיתיים כדי להמחיש כיצד עקרונות אלו מיושמים בתוך נטפליקס, ויוצרים תרבות המטפחת יצירתיות, הסתגלות וביצועים גבוהים.

ערכות נושא

נושאים מרכזיים ב"חוקים ללא חוקים" כוללים את האיזון בין חופש ואחריות, חשיבותה של תרבות של כנות, צפיפות כישרונות, והרעיון של המצאה מחדש מתמדת. הספר בוחן כיצד הנושאים הללו שזורים במרקם התרבות של נטפליקס, ומעצבים את הדרך שבה עובדים עובדים, מתקשרים ומחדשים. נושא ההמצאה מחדש בולט במיוחד, המדגיש את המחויבות של החברה להסתגלות ושיבוש מתמידים.

חוזקות וחולשות

נקודות החוזק של הספר טמונות בפרספקטיבה הפנימית שלו על התרבות של אחת החברות המצליחות והחדשניות של זמננו. המחברים מספקים תובנות חשובות לגבי העקרונות שתרמו לצמיחתה ולחוסנה של נטפליקס. הספר בנוי היטב, מציע נרטיב ברור ומרתק המשלב חוויות אישיות עם עקרונות עסקיים רחבים יותר.

עם זאת, חלקם עשויים לראות חולשה פוטנציאלית בהתמקדות של הספר בהקשר הספציפי של נטפליקס, מה שעלול להגביל את היישום של עקרונות מסוימים על תעשיות אחרות או הגדרות ארגוניות. בנוסף, הספר הוא בעיקר שיקוף של ההצלחות של החברה, ולמרות שהוא מכיר באתגרים, ייתכן שהוא לא מספק ראייה מאוזנת לחלוטין.

להלן 20 נקודות חשובות מהספר:

 1. תרבות של חופש ואחריות: נטפליקס מקדמת תרבות שמעריכה חופש ואחריות כאחד, נותנת אמון בעובדים שייקבלו החלטות תוך שהם אחראים לתוצאות.
 2. כנות רדיקלית: מעודדים תקשורת כנה וישירה, ומצפים מהעובדים לספק ולקבל משוב ברוח של פתיחות ושיפור.
 3. צפיפות כישרונות: נטפליקס מדגישה את החשיבות של עובדים בעלי ביצועים גבוהים, מטפחת סביבה שבה עמיתים לומדים אחד מהשני.
 4. הובלה עם הקשר, לא שליטה: במקום ניהול מיקרו, מנהיגים בנטפליקס מספקים הקשר ונותנים לעובדים להחליט איך הכי טוב להשיג את המטרות שלהם.
 5. מבחן שומר: מעודדים מנהלים להעריך באופן קבוע אם הם יילחמו באופן פעיל כדי לשמור על כל אחד מחברי הצוות שלהם, תוך הבטחת כוח עבודה בעל ביצועים גבוהים.
 6. תגמול חדשני: נטפליקס משתמשת בגישה ייחודית לתגמול, תוך התמקדות במשכורות גבוהות והטבות מינימליות כדי למשוך ולשמר כישרונות מובילים.
 7. מדיניות חופשות ללא הגבלה: החברה מאמצת גישה גמישה לחופשות, המאפשרת לעובדים לקחת כמה שיותר חופשה שהם צריכים, כל עוד הם ממלאים את אחריותם.
 8. אופטימיות ריאלית: מעודדים מנהיגים להיות גם אופטימיים לגבי עתיד החברה וגם מציאותיים לגבי האתגרים העומדים בפניה.
 9. כישרון גלובלי: נטפליקס מחפשת כישרונות ברחבי העולם ומעריכה גיוון, מתוך אמונה שכוח עבודה מגוון מביא מגוון נקודות מבט ורעיונות.
 10. יכולת הסתגלות: החברה מעודדת תרבות של הסתגלות מתמדת, מתוך הכרה שמה שעובד היום אולי לא יעבוד מחר.
 11. תרבות ביצועים גבוהים: נטפליקס מאמינה בתגמול עובדים בעלי ביצועים גבוהים בנדיבות ולא להתפשר על סטנדרטים גבוהים.
 12. דילמת "ביצועים נאותים": ביצועים נאותים אינם מתוגמלים, והחברה מנהלת באופן פעיל ביצועים נמוכים, ומטפחת תרבות של מצוינות.
 13. קנדור בראיונות יציאה: נטפליקס מעריכה כנות במהלך ראיונות יציאה כדי ללמוד מהעובדים העוזבים ולהשתפר ללא הרף.
 14. הפרעה מכוונת: החברה מאמצת שיבושים ומעודדת עובדים לשבש את התפקידים שלהם למען החדשנות.
 15. מנהיגים כמאמנים: מצופה מהמנהלים לפעול כמאמנים, להנחות ולעזור לחברי הצוות שלהם למצות את הפוטנציאל שלהם.
 16. שיפור מתמיד: נטפליקס מאמינה בלמידה ושיפור מתמשכים, תוך שימת דגש על חשיבות ההסתגלות וההתפתחות לאורך זמן.
 17. שיתוף מידע: שקיפות ושיתוף מידע באופן חופשי הם מרכיבי מפתח בתרבות של נטפליקס, המאפשרים לעובדים לקבל החלטות מושכלות.
 18. מחשבה גלובלית לעומת מקומית: נטפליקס מאזנת עקביות גלובלית עם הסתגלות מקומית, מתוך הכרה בחשיבות של הבנה וכיבוד תרבויות שונות.
 19. אימוץ טעויות: החברה מכירה בכך שטעויות יקרו אך מעריכה אותן כהזדמנויות ללמידה ושיפור.
 20. המצאה מתמדת: נטפליקס מבינה את החשיבות של להמציא את עצמה מחדש, להישאר לפני העקומה בנוף הבידור והטכנולוגיה המתפתח ללא הרף.

הנקודות האלו מספקות הצצה לעקרונות ולפרקטיקות המגדירים את התרבות הייחודית בנטפליקס, ומציגות כיצד החברה הגדירה מחדש את הנורמות הארגוניות המסורתיות ואימצה חדשנות הן במודל העסקי והן בתרבות מקום העבודה שלה.

לסיכום,

"יוצאים מן הכלל" משמעותי להציע לקוראים צוהר לתרבות הארגונית הלא שגרתית והמצליחה בנטפליקס. הוא מספק שיעורים חשובים למנהיגים וארגונים המעוניינים לטפח חדשנות, יצירתיות וביצועים גבוהים. באופן אישי, הספר הניע אותי לחשוב מחדש על מבנים תאגידיים מסורתיים ולשקול כיצד תרבות של חופש, אחריות והמצאה מחודשת יכולה להשפיע לטובה על הצלחת הארגון.

בִּיבּלִיוֹגְרָפִיָה:

הייסטינגס, ריד וארין מאייר. "ללא חוקים: נטפליקס ותרבות ההמצאה מחדש." הוצאת פינגווין, 2020.

מדריכים נוספים שלא כדאי לפספס
תשואה של מדד S&P 500

תשואה שנתית ממוצעת של S&P 500

תשואה שנתית ממוצעת של מדד S&P 500 היא נושא מרכזי בעולם ההשקעות, המשמש כאינדיקטור חשוב לביצועי שוק המניות האמריקאי לאורך זמן. הבנת

מה זה קריפטו

מה זה קריפטו (Crypto) – מדריך למתחילים

קריפטו, או מטבעות קריפטוגרפיים (= גם מטבעות דיגיטליים), הפכו לנושא מדובר ופופולרי בשנים האחרונות, משכו תשומת לב עצומה הן מצד משקיעים והן

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן